Altınordu FK | Türkiye’nin Gücü!

Türkiye doğru yönetilmeyen ve değeri bilinmeyen bir lig olduğunu belirtmeliyim. Bunu göstermek adına sadece Türklerden oluşan, mücadele eden bir takım kurmayı istiyorum. Yabancı kuralını esnek olmasıyla birlikte doldurmayı, yabancı isimlere yönelmeyi durduramıyorum. Altınordu ise kurallar gereği yabancı almayan, uzun vadeli düşünen ve yakın zamanda başarı istemeyen bir takım. Bunu doğru kullanmayı ve acele etmeden düzgün ilerlemeyi istiyorum. Bunun için normal kariyer postlarından ziyade değişik bir stil ile ilerlemeyi umuyorum.

Bir sisteme sahip olabilmek adına zorlu maçları kurgulamak istedim. Teklifler edildi ve doğru tarihler seçildi ama kabul görmedim. Sanırım ciddiye alınmadım veya ilgilenmek istemediler. Bende yoğun bir çalışma alanı oluşturmak için deplasman maçlarını seçtim ve 3 gün dinlenme süresini koydum. Taktiğimizi alışmaları, oyuncu gruplarının birbirlerine adapte olmasını sağlamayı amaçlıyorum. Umarım bunu doğru şekilde gösterip, sizlere uzun soluklu bir sistem de sunabilirim.

TFF 1. Lig oldukça zor bir lig olduğunu belirtmem gerekiyor. Kadromuz bu lige uygun bir yapıda değil. Bunun için bir bütün olarak mücadele edip, doğru orantı da mücadele etmemiz gerekiyor. Bu yüzden sistemi bir bütün olarak yorumlamayı istiyorum. Savunma anlamını doğru şekilde yerleşmemiz gerekiyor. Bunun için hazırlık kamplarımızı gözetlemek, hataları gördükçe düzeltmem gerekecek. Lige hazır girmek istiyorsam, ilk olarak duran topları düzeltmem gerekecek. Sezon öncesi buna ağırlık vermemiz, iki alanı da kontrol etmemiz gerekecek. Bazı alternatif hücum planlarını geliştireceğiz. Duran toplardaki kapacağımız her top, bir pozisyon olarak görmemiz gerekecek. İsimlerin bireysel olarak ön plana çıkması hem bizi hem de ülkemizin adına fırsat olacak.

Takımın bir bütün olarak oynamasını istiyorum. Böylece hücum yada savunma sırasında sorun yaşamam ve ileriye dönük her hamlemi başarılı bir şekilde kullanabilirim. Savunma kurgumun biraz sakin ve soğukkanlı olması gerekiyor. Risk almadan, basit bir düzeyi kurmaya ve oynatmaya çalışıyorum. Beklerim ise bu sisteme adapte olması en zor bölgesi olacak. İki farklı bek olup, ikisinden de farklı bir beklentim olacak. Buradaki asıl unsurum hücumun yanı sıra savunma görevlerini de doğru şekilde yerine getirmeleri olacak. Ön Libero sayesinde göbekteki oyunları bozabiliriz. Kağıt üzerinde alternatif düşüncelerim ve planlarım hazır ama saha içerisinde bunları yapabilmek ve her isimden faydalanmak bizim için zor olacak. Asıl mesele de bu değil mi? Ülke futboluna doğru ve yetenekli isimler kazandırmak olacak. Bunu başardığımız zaman da ekmeğini fazlasıyla yiyeceğiz. Tabi gençlerle oynamak, onlarla mücadele etmek keyifli olacak. Bunu sürekli yapabilmemiz için tecrübeli isimlerle de çalışmam gerekecek. Her bölgede bir ağabey olmasını istiyorum. Bununla beraber onları geliştiren, oyun stillerini değiştiren isimler olacak. Bu yüzden ağabey olarak seçeceğim isimlerin bir özelliği, kimliği olacak.

Akademi takımımızla beraber ülke futboluna kazanç getiren isimler kazandırmamız mümkün. Bunu zaman içerisinde yapabileceğimiz için uzun süreli çalışmamız ve tecrübeli isimleri doğru seçmemiz gerekecek. Bununla birlikte personel kadromuz Türk isimlerle kurulu olacak. Bu da demek oluyor ki; personel de yetiştireceğiz. Yabancılara karşı değerli, kazançlı ve saha içerisinde mücadele eden oyuncular yetiştirmek bizim asıl görevimiz olacak. Bunu kupalarla süsleyip, Avrupa’da dişli takım olabilmek ise bunun ödüllerinden olacaktır. Peki bu süreçte nelere dikkat edip, takımın olgusunu nasıl şekillendireceğim?

  • Akademi olarak doğru atılımları atmamız gerekiyor. Altyapının doğru işlemesi için gerçekçi olabilmem gerekiyor. Gerçek adımlar, gerçek sebeplerle birleşince keyifli bir kariyer olacaktır.
  • Niğde FK doğru kullanmamız gerekiyor. Burayı oyuncu geliştirilmesi için kullanabilirsek, akademi takımımız için doğru bir gelişim sağlayabiliriz.
  • Transfer ekibini oluşturmamız, doğru bölgelere yönlendirmemiz gerekiyor. Milli takıma oyuncu katkısını arttırıp, Türk isimleri Avrupa kapılarını açmamız şart.
  • Gözden düşmüş, ülke futbolu tarafından unutulmuş isimlere ikinci şans verilmeli. Bu yüzden bazı isimleri tekrardan kazandırmaya, onların geleceğini kurtarmayı düşünüyorum. Bizim elimizde apayrı bir pencereye sahip olabilirler.

Hedeflerimizi uygulamamız gerekiyor ama bunun için temel ihtiyacımız zaman olacak. Acele edip, hatalı kararlar almadan birkaç kez düşünmek gerekecek. Başkanımız herhangi bir oyuncu satışında bize baskı kurmaz, karışmaz ise daha uzun vadeli hedefler de koyabiliriz. Bunun için büyük takımlar ile aramıza bir set çizip, bunun arkasında savunma yapmamız gerekebilir. Akademi takımımız bizim için kazanç olacağından ucuza kapatmak isteyen, bizi aradan çıkartmayı isteyenler olabilir.

Arkadaşlık bizim için önemli unsur olacak. Alacağımız her ismi detaylı analiz edip, raporlarını inceleyeceğiz. Raporunda asosyal durumu olan, iletişim kurmakta zorlanan isimleri eleyeceğiz. Belirli bir yaşın altında olanlara ekstra izinle bunu halledebilirsek bile belirli yaş üstündeki isimlerle iletişim dersleri veremeyiz. Bu yüzden konuşmak, gelişim ve saha içerisinde taktikler için ideal unsurumuz olacak.

Şampiyon olmak veya üst lige yükselmek için acele etmeye gerek duymuyorum. Doğru bir iskelet kurmamız, gelecek isimleri buraya monte etmemiz bizim için daha değerli olacak. Bu yüzden transfer ağımızı doğru yere konumlandırmamız gerekiyor. Bu yüzden tecrübeli isimlerle çalışmanın yanı sıra eski baş gözlemcimiz olan Serhat Pekmezci ile tekrardan anlaştık. Kendisinin geniş bir ağa sahip olduğunu, takımımız içinde gerekeni yapacağını biliyorum.

Türkiye içerisini karış karış gezip, belirli bir bütçe oluşturduktan sonra Avrupa’nın belirgin ülkelerini üs haline getirmeyi planlıyorum. Şuan maddi imkanların doğrultusunda hareket edip, menajerler ile kısmen çalışmamız gerekecek. Bu yüzden önceliğimiz Türkiye içerisini ele almak ve burada yetenekli isimleri keşfetmemiz gerekiyor. Alt liglerin bunun için baz alınabileceğini ve bazı isimlerin rahatlıkla üst performans sergileyeceğini düşünüyorum.

Arzuladığım şey çok zor değil. Sadece kadro istikrarıyla beraber birbirlerini tanıyan isimlerden geçiyor. Her kariyerimde sürekli kadro değiştiren, harcayan ve sürekli yeni isimler kazanan bir transfer politikam var. Bunu bura değiştirmeyi istiyorum. Birbirleriyle alışmış bir kadro düşünün. Bakın burada ilk 11 demiyorum, bir kadrodan bahsediyorum. Bu kadrodan 1-2 kişi gitse bile yerine gelenlerin çabucak kaynaşacağı ve uyum sağlayacağı bir ortam arzuluyorum. Bunu sağladıktan sonra ekmeğini uzun süre yiyeceğimizi de biliyorum. Bir başarı gelecekse de böyle geleceğine eminim.

Uzun lafın kısası apayrı bir pencere açmayı umuyorum. Altınordu ile yeni isimler kazandırırken, armaya olan bağlılığı tekrardan hatırlatmayı, oyuncuların bir bütün olarak mücadele ettiğinde neleri başaracağımızı göstermek istiyorum. Umarım bu kariyerim de benimle birlikte olup, yorumlarınızla destek olursunuz. Şimdiden Türkiye’nin gücü Altınordu ile başlangıcı yapalım.

Unutmayalım ki; Yunuslar, Cengizler, Yusuflar ve Çağlar’ın kökü bizde ve Türklere olan güvencemiz sayesinde Avrupa’da yeni Türk isimlerini zikrettireceğiz!

SinyorSelim
Hakkımda ki yazımı buraya sığdırmak, kıstırmak olmazdı. Detaylarını öğrenmek için Ben Kimim? sayfasına bakmanı önerebilirim.