Altyapı ve Antrenör Bilgisi

Merhaba dostlarım.

Altyapılarımızı güncel tutabilmek, geliştirmek ve onları aktif olarak kullanmamız oldukça zor ve uğraş isteyen olaylardan birisidir. Altyapı sorumlusu alarak yetenekli isimler keşfetmeniz, bulmanız doğru olamaz. Kısacası bir sistemi adapte edip, sistemin zamana karşı işlemesiyle verimli hale gelmesini söyleyebilirim. Şimdi sizlere altyapının güncel bir şekilde çalışmasına ve yetenekli isimleri keşfetmenize yarayan altın değerinde bilgiler aktaracağım. Tabi bunları yapıyor olmanız her sene size yetenekli isimler kazandıracağı anlamına gelmez. Bunu unutmayın.

İstenen Özellikler

Altyapı antrenörünüzü neye göre seçmelisiniz?

Oyunun bize sunduğu seçenekler bana göre uygun değil. Altyapı sorumlusu hem keşfeden hem de bize onları kazandıran bir karakter olarak ön plana çıkıyor. Bu süreci doğru değerlendirmesi, altyapıya isim kazandırırken kararlı olması gerektiğini hepimiz az çok biliyoruzdur. Bunun yanı sıra bazı temel özelliklere ihtiyaç duyuyor. Peki bu özellikler neler, hangilerini seçmemiz gerekiyor?

Altyapıyı çeviren, yönlendiren ve birden fazla yerde isim arayan bir karakter, bu kadar basit özellikleri talep etmesi bana biraz garip geliyor. Kendi yöntemim ise Adam Yönetimi, Motivasyon ve Kararlılık özelliklerini de içeriyor. Oyuncuları ikna etmesi, teşvik etmesi gibi ince(gerçekçi) temellere dayalı olduğunu düşünebilirsiniz. Bu tarza uygun isim bulmanız işinizi biraz zorlaştırabilir ama geri adım atmanızı önermem. Altyapıya bir sistem inşa edilecekse, bu temel değerlere sahip bir karakterle inşa edilmeli. Böylece altyapımız daha verimli ve yetenekli isimlerle dolması muhtemeldir.

Asle Andersen

Verdiğim değerlere uyan, bizimle çalışmak isteyen birisiyle hemen temas kuralım ve anlaşalım. Peki altyapı sorumlusu ile anlaşmak tüm dertlerimizi bitiriyor mu? Tabi ki hayır. Buna ortam hazırlayıp, genç yeteneklere doğru isimler sunmamız gerekiyor. Bunu başarmamız ise tamamiyle kapsamlı ve yetenekli bir ekibin eline bakacak. Buna örnek vermem gerekirse de genç yetenekleri çıkartırken sevdiği isimlere bakın. Burada altyapı sorumlusu ile antrenör veya takım hocası olacaktır. Onların etkisi buradan bile görebilirsiniz. Bu yüzden alt takımınızın personellerine el atıp, işinde uygun olanları tercih etmeniz de fayda olacaktır. Unutmayalım ki zihinsel özellikler her zaman işe yarar. Bu yüzden zihinsel özellikler kuvvetli olanları tercih etmeniz de fayda var.

Tesislerin Önemi

Trabzonspor Tesisleri

Genç oyuncuların çıkması tesis durumuna doğrudan bağlantılı değildir. Tesislerin en önemli olduğu yer; oyuncu geliştirmedir. Tesislerimiz kötüyse, gelişimi etkileyen unsurların başında gelecektir. Bizim önceliğimiz altyapıya oyuncu alımı olmalı. Burası karma bir yer olarak düşünün. Burada doğru alanlara uzanıp, imkan yaratabilirsek tüm şehirlerden yetenekli isimleri takıma toplayabiliriz. Bu yüzden başkan izin verdiği sürece burayı geliştirmeye, kademe olarak atlatmaya odaklanalım. Tabi bunu yaparken altyapı antrenörlüğünü de unutmayın. Oyuncu geliştirme ve keşfetme olanında ekmeğini yediğimiz iki alan burası. Tabi Antrenman tesisleri bizim için bir şey ifade etmez. Bizim ilgimiz de altyapı tesislerinde olacak. Burası ne kadar modernse ne kadar gelişmiş olarak kalırsa ligin en iyi isimlerini çıkartma şansınız artar. Tabi yukarıda belirttiğim altyapı ve personel olayını unutmayın.

Gençlerin Nasıl Eğitmeliyiz?

Burada antrenörlerin işini yapması gerekiyor. Altyapıda sürekli oynamaları ve sisteme adapte olmaları sayesinde zamanla gelişim gösterebilir. Tabi bu süreci daha hızlandırıp, tecrübe kazanmasını isterseniz tesisleri Ortalama-İyi olan bir kulübe kiralamanız da olabilir. Tabi gideceği takımda oynaması, süre alması gerekiyor. Aksi takdirde altyapınıza kıyasla daha ağır gelişim gösterebilir.
Takım içerisinde kilit isminiz varsa onunla özel ders-mentorluk verebilirsiniz. Böylece gelişimine devam ederken lider karakterli isminizden faydalanabilir. Bunun ekmeği de oyun karakteri olacaktır. Mesela altyapımızdan bir tane orta saha oyuncusu çıktı. Geleceği parlak ve pasör kimliğini biraz daha ileriye taşımak istiyorsunuz. SosaAbdülkadir Ömür Kerem Baykuş ve genç yeteneğin oluşturduğu 4 kişilik bir mentor grubu kurun ve gelişimini takip edin. Mutsuz olduğunda sorunu çözün, üstüne düşün. Belirli yerden sonra bayır aşağı giden bir araba misali gelişi hızlanacaktır. Bu ders sayesinde oyun tercihleri de kazanacağını görebilirsiniz.

Gelişimi tetiklemek için as takıma eklediğiniz personel kadronuzu altyapıya aktarmanız gerekiyor. O kadar kaliteli olmasa bile benzer işlevleri görmeleri ve gençlerle çalışmayı sevmeleri şart. Bunu birebir yansıtır, altyapı ekibinizi iyi duruma getirirseniz gelişimiyle beraber nice genç isimleri keşfettiğinizi göreceksiniz.

Konunun bütünlüğü gerçekçiliğe dayalı olduğu için sizlere dipnot düşeceğim bir kısım var. Bunları yapmış olmanız size her sene wonderkid kazandırmaz. Bunu unutmayın. Amacımız wonderkid olmasa bile elle tutulur isimleri kazandırmak ve altyapıya bir sistem oturtmaktır.

SinyorSelim
Hakkımda ki yazımı buraya sığdırmak, kıstırmak olmazdı. Detaylarını öğrenmek için Ben Kimim? sayfasına bakmanı önerebilirim.