Duran Toplar – Köşe Vuruşları

Köşe vuruşları oyun içerisinde ki gizli silahımız olarak durmalı. Kritik anlarda ortaya çıkan kahramanlar, maçın gidişatını değiştiren kafa vuruşlarına imza atabilir. Kapalı bir savunma yapan takımlara karşı etkili silahlarımızdan birisi köşe vuruşları değil midir? Biz de bunun üzerine birkaç hamle yaptık. Karmaşık olmayan, ön direkte ipi çeken bir sisteme sahibiz.

Taktiğimizin amacı ön direkte bir karmaşa yaratmak ve buradan faydalanmak olacak. Bunu alt tarafta daha detaylı ve giflerle göstererek anlatacağım. Bu yüzden bu kısımlar temel bilgilerle geçiştirmeyi düşünüyorum. Öncelikle ön direk bölgesine 3 farklı isim yerleştiriyorum. Bu isimler sayesinde rakibin dikkatini dağıtabilecek, bize alan açabilecek bir fırsat tanıyacaklar. Defans oyuncularımızın yanı sıra forvet oyuncumuz(uzunsa) ara sıra bu kargaşayı değerlendirip, temiz bir vuruşla topu ağlara gönderecek.

Bu kargaşa sürekli tutacak diye bir durum yok. Bunun yanı sıra arka direğe top indiren, aşırtan oyuncularımız da olacak. Avantajı kaybettiğini görünce arkaya direğe aşırtmasıyla kanat oyuncumuz durumu affetmiyor ve gelişine golü atıyor. Bunun yanı sıra ön direkten olası top sekmesi durumunda ceza sahasının dışında bekleyen, tekrar kanatlara oyunu açabilecek bir oyuncumuz var. Bu yüzden bu bölgeye teknik ve vizyon sahibi birini koyarsanız, oyunu daha rahat görebilecektir.

Defans Oyuncularım Kim?

Pozisyonu okuyan, kafa vuruşlarıyla kritik goller atan isimlerim bunlar. Bu isimlerin verdiği katkıyı merak edenler için hemen istatistiklerini yazayım. Oynadıkları 4 sezon boyunca toplamda 50 gol attılar ve 26 asist yaptılar. Dolaylı yoldan dersek 76 gole katkı yaptılar. Aralarında ki en golcü isim ise Ravil Tagır olduğunu belirteyim. (Yaklaşık 2.5 sezondur kullanıyorum.)

Konu içeriğini daha fazla uzatmadan, giflerin desteğiyle korner taktiğimi sizlere göstereyim. Unutmayalım ki her köşe vuruşu gol olmaz. Bazen dışarı atmalarını, kaleci üzerine vuruşlarını görebilirsiniz.

Köşede ki adamımız sayesinde ön direği bekleyen adam mevkisini terk ediyor ve bize boş alan bırakıyor. Rakibe kısa pas kullanabiliriz ihtimalini vermemiz bile bizim için avantaj olduğunu düşünüyorum. Bu hamle sayesinde boş alanı değerlendirip, güzel bir orta ile avantajımızı elde ediyoruz. Pozisyonun devamını görelim.

Ravil boş alanı değerlendirdi ve güzel bir kafe vuruşuyla kaleciyi mağlup etti. Bazen ön direği savunan adam yerinden ayrılmaz ve size o fırsatı vermez. Bu durumlarda ise oyuncumuza güvenip, doğru zamanlamayı tutturmasını umacağız. Aynı maçta Ravil bunu başarıp, gelen ortaya güzel bir kafa vuruşuyla topu ağlara gönderiyor.

Bu tarz pozisyonları gördükçe içiniz hoş olacak. Ravil’in boyu ortalama diyebileceğimiz bir sınırda. Daha uzun birisi olduğunu farz edelim ve bu tarz pozisyonlar da neler yapacağını, neler yapabileceğini sizlere bırakıyorum.

Kurulum: Belgelerimde bulunan Belgelerim > Sports Interactive > Football Manager 2020 > Set Pieces içerisine atın.

Şifre: www.sinyorselim.com

Köşe vuruş taktiğini indirmek için tıklayın.

SinyorSelim
Hakkımda ki yazımı buraya sığdırmak, kıstırmak olmazdı. Detaylarını öğrenmek için Ben Kimim? sayfasına bakmanı önerebilirim.