Gözlem Merkezini Kullanma – Rehber

Her takımın kendine ait transfer komitesi olduğunu biliyoruz. Bu bölgeyi aktif kullanmak, basitleştirmek tamamiyle bizim elimizde. Genellikle Futbol Direktörü ile anlaştığımız gibi tüm yetkileri ona bırakıp, gelecek araştırma sonuçlarını bekleriz. Bunu yapmak yerine kendimize uygun, aradığımız türden bir araştırma istememiz muhtemelken neden bunu yapmıyoruz? Tam anlamıyla hakim olamadığımız için olabilir.

Gözlem ağını kontrol edebilen, notları(araştırmaları) bulunduran yer burası. Bu sayfa üzerindne herhangi bir işlemi gerçekleştirip, aktif olarak ulaşım sağlayabiliriz. Buradaki yetki futbol direktörü yada başkana devredildiyse kontrol altına almanız gerek.

Gösterdiğim yer sayesinde buradaki yetkiyi alabilirsiniz. Hemen arkasından alt kısmında açılan bir butonu göreceksiniz. Yetkinin size geçmesi sayesinde görevlendirme de size ait olacak. Gözlem ekibinizi aktif kullanıp, keşfetmek istediğiniz ülkelere yada kıtalara gönderebileceksiniz.

Buradaki görevlendirme sayfası sayesinde tüm gözlemci ekibinizi farklı ülkelere gönderip, gözlem ağınızın genişlemesine olanak tanıyabilirsiniz. Buna örnek olarak şu görseli atıp, hemen yorumluyorum.

Aydin Ünsal’ın profilidir. – Eski futbolcu

Kendisi futbolu bıraktıktan sonra gözlemci olmaya karar vermiş. Biz de bunu değerlendirip, ekibimize dahil ettik. Kendisi sadece İsveç ve Türkiye’yi gözlem ağına eklemesine rağmen yeni görevini verdim. Kendisinden Avusturya ve Belçika’yı öğrenmesini, oradan bana keşif getirmesini istedim. Göreve başlayalı 1 ay olmadan hemen işlemeye başlamış. Böylece o ülke hakkındaki bilgi akışım ilerlemiş oluyor. Hemen aktif olmasını, öğrenmesini beklemeniz yanlış olur. Zamana yayıp, birkaç sene olanak tanırsanız, ülkeyi öğrenmesi ve size bilgi sunması kolaylaşacaktır.

Konu üzerinden fazla caymadan, karıştırmadan devam edelim. Görevleri ata kısmına geldiğimiz gibi önümüze böyle bir ekran çıkıyor. Burada nasıl bir oyuncu profili istediğinizi, yetenek raporları, yaşı veya ülkesi gibi ek bilgiler isteyebiliyorsunuz. Burada verdiğiniz detaylara göre gözlemci o profile uygun isimler aramaya başlıyor ve buldukça listesine(raporuna) ekliyor. Bu süreçte neyi kazanıyoruz diye sorarsanız gereksiz isimlerden ve kötü oyuncuları binevi elemiş oluyorsunuz. Gözlemcilerin boş durmasından ziyade istediğiniz tarzda oyuncu aramaları, buldukça rapora dahil etmeleri de transfer döneminde sizin işinize yarayan en büyük etkisi oluyor.

Buna başka bir örnek verip, sizin için işlevini göstermek isterim. Altınordu kariyerim boyunca güçlü bir ekip kurup, işimiz kolaylaştırmalarını istedim. Gurbetçi isimleri dahil edebilecek bir geniş liste oluştururken gözlem ekibimi farklı ülkelere gönderip, istediğim tarzda oyuncu aramalarını istedim.

Kurduğum ekiple beraber gurbetçi yerlerine bir çıkarma yaptım. Gördüğünüz gibi hepsini farklı ülkelere gönderip, birisini bölgeye gönderdim. Bu raporların 1 seneye yakın toplanacak olması, gözlem bütçemin arttırılmasıyla beraber güzel bir kapı oluşturacak. Gözlemcilerimiz bu ülkelere ne kadar yakınlaşırsa, gözlem bilgimiz de artacak ve bize kaliteli bir hale getirecek. Bunu daha detaylı anlatacağım bir video hazırlıyorum. Aşağı yukarı yine aynı şeyleri gösterip, aynı yerlere dem vuracağım ama o zaman biraz daha ilerleyip, bunun ekmeğinin nasıl yendiğini göstereceğim bir alan oluşmuş olacaktır. Umarım kısa ama öz olan bu konu sizi memnun etmiştir.

SinyorSelim
Hakkımda ki yazımı buraya sığdırmak, kıstırmak olmazdı. Detaylarını öğrenmek için Ben Kimim? sayfasına bakmanı önerebilirim.