SS’20 – Güncellenmiş Türkiye Ligi

Merhaba dostlarım.

Uzun süredir yama işiyle uğraşmıyordum. Ufaktan bu işlere geri dönüp, piyasanın istediği ve emeğimin yettiği kadar kaliteli oyun seçenekleri sunmak istedim. Bir kuruluşu yada siteye bağlı olmadığım için kendime has olan yamaları tercih edeceğimi de belirtmeliyim. Amacım çok basit. Oynayış şeklini değiştiren, keyifli hale getiren yamaları çıkartmayı umuyorum. Böylece insanlara seçenek sunmuş olup, oyunlarında ufacık bir parça yer edinebilmeyi umuyorum.

Bu yama içeriği ise Türkiye liginin daha keyifli bir hale gelmesini sağlamaktır. Yapay zekanın güçlenmesi, yönetim biçimin daha kontrollü davranmasını amaçlıyorum. Böylece takımlar kolayca düşmediği gibi transfer konusunda hata yapmadan, yaşlı isimlere yönelmeden hareket edecekler. Bunun üzerine çalışmalara başladım bile. Bunu tamamladıktan sonra bazı temel ayarları değiştirip, ligin standart seviyesini de arttırmayı amaçlıyorum.

Yama içeriğinde neler olacak?

  • Piyasa değerlerinde ufak artışlar alacak.
  • Sözleşme maddeleri hafifletip, yüksek maaş talepleri azalacak.
  • Transfer penceresi genişleyip, diğer takımlarda faydalanması sağlanacak.
  • Yaşlanmış isimlerden ziyade genç ve dinamik transferler yapılacak.
  • Takımların yönetim şekli, transfer politikası düzeltilecek.
  • Takımı yöneten teknik direktörlerin oynattığı sistem, oyun planı oyuna yansıtılacak.
  • Çıkış yapan, düşüş yaşayan isimlerin profilleri düzeltilecek. (Olmasa da olur)

Aklıma gelen, yapabileceğim yenilikler, düzeltmeler bunlarla sınırlı olmaz. Bunları tamamladıkça, üstüne ekledikçe farkını görürüz zaten. Her yaptığım değişik sonrası oyun içerisinde uzun vadeli denemeler olacak. Türkiye ligini yukarı çekebilmek amaçlı her hamleyi deneyip, test edeceğim. Birden fazla test sonuçlarıyla başarılı olduğumu görürsem, yamayı sizlerle paylaşacağım. Tabi işe yaramayan bir yamayı, sizlere vermem mantıklı olmaz. Neyse lafı fazla uzatmadan, test sonuçlarının bir kısmını buraya atayım. Böylece yama içeriğini adım adım takip etmiş, gelişim aşamasını beraber tamamlamış oluruz.

  • 1 Etap – 03.05.2020 – Pazar

Transfer pazarını global hale getirip, tüm takımların faydalanmasını sağladım. Yaşlı isimlerden arınmış olmamız, bizim ligimiz adına önemli bir rol oynayacak. Oyuncuları ucuz yada pahalı bir fiyata alsak bile satış konusunda sorun yaşamadan, kârlı anlaşmalar yapabiliriz. Bu durumda mali yapımızı düzeltmemize yarar sağlayacak.

Takımlarımız 3 sezon boyunca mücadele etmelerine rağmen herhangi bir fire vermeden, mali durumlarını toparlamış bir düzeyde görüyoruz. Takımların kontrolcü transferler, kar ettiren hamleleri ve zararına yada yüksek maliyetli yaşlı isimler almadığına şahit oluyorum. Biraz daha güçlendirip, teşvik edilirse daha faydalı bir yama haline gelebilir.

Takımlarımızın yapmış olduğu bazı transferler. Aktif bir düzeyde oynanırsa daha verimli olabileceğini biliyorum.

  • 2. Etap – 10.06.2020 – Çarşamba

Bazı çalışmalar üzerine epey vakit harcadım. Haliyle yama konusu biraz ağırdan geldi ama sonunda tamamladım. Bugün itibaren sözleşmesi uzatılan, serbest kalan ve değişen hocaları değiştirdim.

İlk olayımız serbest kalan isimleri ayıklamak oldu. Bu isimlerle yollar ayrıldı. Buradaki işlemi ise Transfermarkt üzerinden gerçekleştirdim. Amacım tekil bir siteye bağlı kalıp, resmi olmayan bilgilerden uzak durmaktı. Bunun arkasından anlaşılan isimlerle gelecek seneye doğru anlaşmalar ayarlandı ve potansiyelleri ufak oynamalarla uygun hale getirildi.

Fenerbahçe’nin yeni hocası ayarlandı. Görev boyunca 2 farklı görevi yürütecek ve sezon sonu serbest kalacak. Genellikle sezon sonunu görmeden kovulduğu için anlaşma da kabul olmuyor ve alternatif bir senaryo göremiyoruz.

Uzun lafları bırakalım ve artık beklediğiniz yamayı sizlere sunayım. Bununla ek olarak ülke kuralları üzerine çalışıyorum. Çarşamba maç sorunuyla ufak tefek sıkıntıları var. Onları çözdükten sonra sizlerle tekrardan paylaşacağım. Şimdilik tek yama halinde sizlere sunuyorum, iyi oyunlar.

SinyorSelim
Hakkımda ki yazımı buraya sığdırmak, kıstırmak olmazdı. Detaylarını öğrenmek için Ben Kimim? sayfasına bakmanı önerebilirim.