Transfer Komitesini Kullanma

Gerçekçi bir oyun deneyimi isteyen, bunu arzulayan dostlarım için ideal bir konu onları bekliyor. Gözlemcilik oyun içerisinde değeri pek bilinmeyen, ekibi kurduktan sonra bittiğini sanılan bir görev dağılımı diyebilirim. Önemli bir Futbol Direktör’ü aldığınız takdirde sorun olmaz ama size doğru sonuçları vereceğini, sizi ihâ edeceğini garanti edemez. Bu yüzden kendi işini, kendin yapmalısın.

Sol menü kısmında gözlemcilik bölgesine gelin. Bu ekranı ne kadar sık kullanır, ne kadar düzenli tutarsanız sizin için daha değerli olacağını belirtmeliyim. Doğru isimlerle kelepir isimler, sözleşmesi bitenler ve raporları iyi çıkanları görmeniz muhtemel olacaktır. Bu yüzden burayı atlamadan, doğru bir şekilde kullanmanızı öneriyorum. Tabi burayı kullanmak, düzenli bakmak bizi başarılı etmez. Doğru isimleri, doğru bölgelere sürülen at sayesinde kazanabiliriz. Gözlem ağımız bizi kısıtlıyorsa, geniş yerlere bakmamız bizim elimizde olacak. Bu ekran sayesinde gözlemci, menajer, istatistikçi gibi rollerin bize oyuncu önerdiğini, bize oyuncu kasmaya çalıştığını görebilirsiniz.

Bu ekran bizi kurtaran, bizi bilgilendiren ekran oluyor. Gözlemcilerin önerdiği, raporladığı isimler buraya düşüyor. Bununla birlikte oyuncu menajerleri bize önerdiği, istatistikçinin şu adamı alın diyebileceği ekran da bu oluyor. Mesela bize bildirilen isim sayısı 10 olmuş. Bu isimler sayesinde inceleyip, raporlarını veya özellikler kısmını kullanarak profillerini görebiliyoruz. Burayı ne kadar etkili kullanırsak, oyuncular hakkında kısa yoldan detaylı bilgilenmiş olabiliriz. Gözlemciniz iyiyse raporlarını ciddiye almanız sizin için iyi olacaktır. Bu yüzden gerçekçi düşünün, ona göre adımlar atın.

– Gözlemci Yönlendirmesi

Burasını önemli olduğunu belirtmeme gerek yok. Gözlemci ekibinizi iki kişi yönetebilir. Bu ya siz olacaksınız ya da baş gözlemcisi olur. Sonuç olarak baş gözlemcinin işi bu değil mi diye sorabilirsiniz ama ben kendisi toplantılar için kullanıyorum. Her bulunan ismi bana getirmeleri, elemeden önüme sunmaları beni bir tık kızdırabilir. Bu yüzden ekibi kontrol edip, toplantılarını baş gözlemci sorumlusuna bırakıyorum. Peki, ekibi kontrol etmeden nasıl oyuncu istediğimi belirtemez miyim?

Sol üst kısmında gördüğünüz gibi yetkili ismim baş gözlemcim. Bunları yönlendirmek adına istediğim bölgeye itebilir, nasıl oyuncu profili istiyorsam seçebilirim. Böylece baş gözlemcim görevlendirme yaparken bunlara göre görev verecektir ve bize bu tarz isimler bulacaklardır. Taktiğiniz sürekli aynıysa, aynı sistem üzerine oynuyorsanız taktiğe yatkın isimleri aratmanız sizin için iyi olabilir. Profilleri seçerken gerçekçi olmayı unutmayın. Uçuk bir profil yaratırsanız, bonservis değerleri uçuk rakamlarla karşılaşabilirsiniz.

Buranın da iki farklı türü var. Birisi Genel diğeri de kısa vadeli olmak üzere ikiye ayrılır. Kısa vadeli sakatlanan veya satılan oyuncu için yerini doldurma, kısa süreli çalışmalarına yardımcı olur. Böylece giden veya uzun süreli sakatlanan oyuncunun yerini doldurma şansınız olacaktır. Görevini yerine getirdikten sonra kısa vadeli planınız iptal olur ve genel odaklarına geçer. Uzun vadeli araştırma istiyorsanız genel odaklarına bakmanız sizin için faydalı olur. Bu yüzden belirli bölgeleri sizlere yazacağım. Böylece regen, kelepir veya sözleşmesi biten iyi oyuncu yakalamanız muhtemel olacaktır.

Gözlemci görevlerini biz alırsak, yönlendirmeyi nasıl yaparız diye düşünmeyin. Püf noktaları size anlatıp, önünüzü açmayı hedefliyorum. Kısa yöntemler sayesinde uzun vadeli araştırmalar, futbolcular ve sözleşmesi bitecek isimleri bulmanız muhtemel olacaktır.

Sorumluluk kısmını ben devraldıktan sonra ekranımız böyle oluyor. Genel odağımızı artık tek yerden yapamıyoruz. Her gözlemciye farklı görevler, farklı kriterler verebiliriz. Mesela birisini Brezilya’ya gönderirken, diğerini u19 maçlarını seyretmesi için görevlendirebilirim. Böylece geniş bir ekibim varsa birden fazla noktayı takip edebilirim. Uzun vadeli düşündüğünüz takdirde kazançlı bir iş olduğunu unutmayın. Büyük takımlar birden fazla yeteneği bu yolla keşfedip, onları parlamadan transfer ediyor. Bu yöntemi neden biz kullanmayalım?

Bu ekran bizim için altın değerinde oluyor. Uygun profil çizebilir, genel bir profil ile de araştırmalarına yardımcı olabilirsiniz. Mesela Oyuncu Türü sekmesini kullanarak nasıl bir profil istediğimi belirtebilirim. Genellikle Gelecek Vadeden arıyorum. Burayı seçip, belirli maaş veya değer girebilirim. Ek seçenekler kısmını da kendinize göre düzeltebilirsiniz. Mesela bu ekranı nasıl kullandığımı sizlere görsel ile sunayım. – Ekran görüntüsü

Bu ekran tamamiyle sizin isteklerinize göre şekillenir. Burada fazla detay belirtmek, sizin için veya transfer ekibiniz için kısır döngü oluşturabilir. Bu yüzden temel detaylara yer verin. Süre olarak 6 seçeneğimiz var. Ben uzun vadeli gönderdiğim için belirsiz yapıyorum. Bunu seçtiğimiz takdirde süresini ben bitiriyorum ve ben geri çağırmadığım sürece araştırmasına devam ediyor. Bunu tercih etmenizi öneririm ama gönderdiğiniz yerde kısa kalsın, uzun durmasın diyorsanız ayları yada bitene kadar seçeneğini seçebilirsiniz. Kendisi işini bitirene kadar devam ediyor ve bittiğini hissettiğinde geri dönüyor.

Sağ tarafta gösterdiğim alan bizim için kıymetli olabilir. Aldığınız gözlemci ne kadar ülke biliyorsa, size ve takım gözlem ağına o kadar katkı sağlayacaktır. Bu yüzden gözlemci alırken bilgi seviyesine dikkat etmeniz bizim için önemli olabilir. Bazen iyi birisine denk gelince bilgi alabilmesi için 1-3 yıl arasında o ülkede yaşamasını istiyorum. Böylece ülke hakkında bilgisi oluyor ve bize de doğru aktarmalar yapabiliyor. Bunun için gözlemci tercihlerinizi yaparken bu ince ayrıntıya da dikkat etmeniz gerekiyor. Ondan sonrası kendiliğinden gelecektir ve zamanla transfer ekibiniz ekstra ülkelerde öğrenmiş olacak. Tabi sürekli ülke değiştiren, sabit durmayan gözlemcilerin öğrenmesi çabuk gösterse de unutmaları da o kadar kolay oluyor. Bu yüzden buraya eklenen ülkeler devamlı kalıyor gibi düşünmeyin. Oraya gitmezse, orada kalmazsa belirli süreden sonra düşüyor.

Bu rehber sadece temelini öğreten, gösteren bir ön bilgi olarak görebilirsiniz. Bunun devamını yazmayı, detaylara girmeyi istiyorum. Devam rehberi olduğunda etkisiyle beraber sonuçlarını da göstermek istiyorum. Bunun için aktif olarak oynadığım kariyeri kullanacağım. Oradaki sonuçlarla birlikte devam rehberi geleceğini ama ne zaman yazacağımı söylemem güç. Bu yüzden temeli öğrendikten sonra gerisini size bırakıyorum. Umarım temel bilgiler sayesinde az da olsa faydasını görebilirsiniz. Şimdiden bol şans diliyorum.

SinyorSelim
Hakkımda ki yazımı buraya sığdırmak, kıstırmak olmazdı. Detaylarını öğrenmek için Ben Kimim? sayfasına bakmanı önerebilirim.